O Psychoterapii

Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia zazwyczaj polega na rozmowie, jednak zdecydowanie różni się ona od rozmów jakie prowadzimy na co dzień. Jest to próba rozumienia tego co wypowiedziane i tego co nieświadome, czyli wypowiedziane nie wprost.

Taka rozmowa jest procesem, w którym bierze aktywny udział pacjent i terapeuta, opiera się na ich wzajemnym zaufaniu. Oczywiście zaufanie jest czymś, co się buduje w relacji. Niektórym osobom potrzeba dużo czasu, aby się otworzyć. Niemniej jednak im większa szczerość i otwartość, tym lepszych efektów terapii można się spodziewać.

Terapeuta może być pomocny w rozpoznaniu i rozumieniu trudności, głównie na podstawie informacji, jakie wnoszone są w trakcie spotkań. Dlatego tak ważne jest, by na bieżąco starać się mówić o swoich przeżyciach i znaczących faktach z życia.

Proces terapii obejmuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sesji terapeutycznych. Często odkrycie przyczyn, które leżą u źródeł trudności jest etapem poprzedzającym poprawę stanu zdrowia. Pozytywne efekty psychoterapii są także rezultatem dopuszczenia różnych emocji, zmiany sposobu przeżywania i myślenia, uczenia się zdrowych zachowań, dojrzewania w bezpiecznych warunkach relacji terapeutycznej.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która ma kompetencje i wykształcenie w tym kierunku. Po studiach medycznych bądź psychologicznych odbyła kilkuletnie podyplomowe szkolenie, obejmujące liczne wykłady z zakresu psychopatologii i psychoterapii, terapię własną, treningi oraz staże i superwizje. W Polsce wiodącymi organizacjami wyznaczającymi standardy psychoterapeutyczne jest Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Co to znaczy, że psychoterapeuta pracuje „pod superwizją”?

Każdy psychoterapeuta pracujący z pacjentami ma obowiązek superwizować swoją pracę, oznacza to że konsultuje ją z terapeutami specjalnie w tym celu przeszkolonymi- osoby te mają za zadanie monitorować pracę psychoterapeuty po to, by mógł on jeszcze efektywniej pomagać. Takie dodatkowe monitorowanie procesu terapii daje pacjentowi gwarancję w pełni profesjonalnej pomocy.

Psycholog Psychoterapeuta

Rezerwacja

tel. 696 670 644
W godzinach pracy nie odbieram telefonu, dlatego oddzwaniam na nieodebrane połączenia.

email. maja.syczylo@gmail.com

Gabinet mieści się w ścisłym centrum Olsztyna.
[mapa dojazdu]

Wizytówka

Psycholog Olsztyn - Maja Syczyło
Dąbrowszczaków 39/702
10-542 Olsztyn
link